Säga vad man vill om GURPS (själv hatar jag det) - men det är absolut ett av de bästa exemplen av generiska, simulerande system. Särskilt eftersom man redan har fått prova på BRP om man har spelat CoC - som redan fanns med på listan. Man får via GURPS dessutom prova en annan viktig del av rollspelshobbyn - att generera en rollperson via bakgrundspoäng, på det lååååångsamma och extremt detaljerade sättet. Så; man ska definitivt ha spelat GURPS, om så blott en enda gång, för att ha provat på det. Jag är glad att jag provat det, även om mitt intryck av spelomgångarna mest var "aha, hela idén med generiska system är fucking stupid".
Well... Det är iof sant. Dock vet jag inte om det är en nödvändig sida av hobbyn att visa upp. Istället tycker jag att man borde ha valt ut en bok från GURPS och påvisa vad detaljrika generiska moduler - kampanjer. Tillexempel skulle jag vilja gräva ner mig i GURPS Mysteries, sedan om man då vill, kan man få det långsamma systemet på köpet. Nåväl, det finns dessutom andra spel som bygger på bakgrundspoäng och relativt omständiga karaktärsgeneranden osv.
Så, jag är införstådd med att visa upp olika sidor av hobbyn, det är ju egentligen det som just är meningen med att testa så många olika spel - uppleva de olika spelsätten och vad de kan ge - men GURPS som spel i sig är fortfarande inget jag tycker är värt att bry sig om. Likaså så med M&M. Skulle jag vilja få någon att testa OGL d20 skulle jag direkt säga D&D eller Star Wars RPG ev. Saga. M&M vore som att vilja få någon att helt tappa intresse för både system och setting, eftersom (jag tycker att) det är väldigt platt och intetsägande.
Jag tror inte bara att olika system visar olika bitar av hobbyn, spelen i sig presenterar system på olika sätt, och därmed tycker jag att spel som både framvisar en skön setting med ett annorlunda system är något att tala om. GURPS - ja, eget system, jovisst, men oj så platt det kan bli också. Då finns det risk att man ger generiska system en negativ infallsvinkel. Om man skall presentera allmänna (vilket är min direkta definition av generisk) system, så varför inte snacka om något mer slående som d6?
På så vis tycker jag inte heller att man borde rekommendera spel av varje typ, bara för att man bör testa det. Kort och gott finns det visa saker som suger helt, så varför inte ersätta det med någon vettigare typ av spel som man mer säkert kan säga att många rollspelare kommer att vinna något på att testa?